
Czy gogle narciarskie z kategorią przyciemnienia S2 są goglami uniwersalnymi, na każdą pogodę?
Przyjęło się określać tego typu gogle - goglami uniwersalnymi. Jest to poniekąd prawda ponieważ stopień przyciemnienia s2 mieści się pośrodku kategorii przyciemnienia (ogólna skala zwiera się w zakresie 0-4). Szukając kompromisu można zatem zdecydować się na gogle z szybami s2.
Gogle z kategorią przyciemnienia szyb S2 charakteryzują się przepuszczalnością światła od 18% do 43% i są idealne na te dni kiedy słońce jest trochę zasłonięte przez chmury lub kiedy jest pochmurno, ale nadal występuje dobre oświetlenie. Są to uniwersalne gogle, które sprawdzą się zarówno w słoneczne, jak i lekko pochmurne dni. Właśnie dlatego są one najczęściej wybierane przez narciarzy i snowboardzistów.
Warto jednak pamiętać, że mogą się one nie sprawdzić w dwóch sytuacjach: przy bardzo pochmurnej pogodzie oraz dużym nasłonecznieniu występującym np. na lodowcach. Na tego typu warunki polecamy odpowiednio: gogle z kategorią szyb S0 (bardzo pochmurna pogoda) i gogle z szybami kategorii S3 lub S4 (mocne słońce).
Zatem, podsumowując. Gogle z szybami posiadającymi przyciemnienie s2 sprawdzą się w następujących warunkach:
- dzień słoneczny z częściowym zachmurzeniem
- lekko pochmurny dzień
Gogli z szybami posiadającymi przyciemnienie s2 nie polecamy:
- na bardzo pochmurne dni
- do jazdy wieczornej/nocnej przy oświetlonym stoku
- w bardzo słoneczne dni, np. przebywając na lodowcu
Na co zwrócić uwagę wybierając gogle narciarskie z kategorią przyciemnienia S2?
Wybierając gogle z kategorią przyciemnienia S2, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na uderzenia i pęknięcia. Kolejną istotną kwestią jest komfort noszenia. Gogle powinny idealnie dopasowywać się do twarzy, nie powodując ucisku czy dyskomfortu. W tym celu wiele modeli wyposażonych jest w regulowany pasek, który można dostosować do indywidualnych potrzeb. Wysokiej jakości gogle z kategorią przyciemnienia S2 posiadają również system wentylacji, który zapobiega parowaniu szyby oraz miłą w dotyku gąbkę. Ważna jest także obecność powłoki zapobiegającej parowaniu szyb (anti-fog) oraz odpowiedni system podwójnych szyb (szyba składa się z dwóch sklejonych ze sobą szyb między którymi znajduje się warstwa powietrza zapobiegająca parowaniu).
Sprawdź, czy gogle, których szukasz spełniają poniższe parametry. Oto nasza checklista:
- odpowiedni materiał z którego wykonana jest oprawka (np. TPU - termoplastyczny poliuretan)
- regulacja paska (pasek może być dodatkowo wyposażony w antypoślizgowy nadruk z silikonu, ale nie jest to konieczne)
- wygodna, hipoalergiczna, wentylowana gąbka (jednowarstwowa, dwu - lub trzy warstwowa)
- anti-fog oraz filtr UV400 w szybach
- system podwójnych szyb (double lens)
- odpowiedni materiał z którego wykonane są szyby (szyba zewnętrza wykonana jest zazwyczaj z poliwęglanu, który jest odporny na uderzenia i pęknięcia; a szyba wewnętrzna - z octanu celulozy - zapewniającego idealną przejrzystość widzianego obrazu)
- kompatybilność z kaskiem
Gogle narciarskie z kategorią przyciemnienia szyb s2- podsumowanie
Podsumowując, gogle narciarskie na średnie nasłonecznienie z kategorią przyciemnienia szyb S2 to uniwersalny wybór, który sprawdzi się w większości warunków pogodowych na stoku. Oferują one optymalne filtrowanie światła, zapewniając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Pamiętajmy jednak, że wybór gogli narciarskich powinien zawsze zależeć od indywidualnych preferencji i warunków, w jakich planujemy jeździć.