Jak czyścić i przechowywać gogle narciarskie?
Dobrze dopasowane gogle to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa na stoku. A ponieważ zakup gogli idealnie dopasowanych do potrzeb i możliwości jest niezwykle trudny, kiedy znajdziesz już swój model, zadbaj o niego jak najlepiej, by posłużył Ci na długie lata. Jak dbać o gogle narciarskie, żeby bez rys i uszkodzeń założyć je ponownie w kolejnym sezonie?
Gogle narciarskie – jak czyścić, by nie niszczyć?
Jeśli chodzi o technikę czyszczenia gogli narciarskich, wiele zależy od ich budowy. Z reguły zaleca się jak najmniej ingerować w wewnętrzną stronę gogli i lepiej jej nie wycierać, aby nie uszkodzić powłoki anti-fog. Natomiast zewnętrzną stronę warto delikatnie przetrzeć. Jeśli szyba np. mocowana jest na magnes, bez problemu możesz ją zdjąć. Szyby wkładane do obramowania gogli w tradycyjny sposób, tj. bez użycia magnesu, również w niektórych przypadkach możesz wyjąć. Zwróć jednak uwagę na to, czy szyba faktycznie wychodzi z łatwością, czy jednak zatrzaski trzymają ją mocno – wówczas zdejmuj ją jak najrzadziej, tylko wtedy, gdy zabrudzenia przy krawędziach utrudniają korzystanie z gogli i nie chcą zejść inną metodą. To bardzo istotne, bo wyrobiona szyba sprawi, że mimo dobrych chęci będziesz musiał wymienić gogle jeszcze szybciej.
Jak czyścić gogle narciarskie, by zapobiec ich zniszczeniu? Przede wszystkim – z wyczuciem, delikatnie i dokładnie. Poza tym szybka to nie wszystko – wyczyść ich otwory wentylacyjne, przetrzyj wilgotną szmatką także część materiałową i zadbaj o to, by nie pozostał na nich kurz i zabrudzenia z sezonu.
Jeśli gogle posiadają powłokę lustrzaną pamiętaj, że jest ona podatna na zarysowania. Ważne aby pod żadnym pozorem nie kłaść gogli na twardych, czy szorstkich powierzchniach - szybą do dołu. Najlepiej po użyciu schować je od razu do woreczka albo (jeśli chcesz aby się wysuszyły) położyć je na stabilnym podłożu (np. na stole), ale szybą do góry.
Czym czyścić gogle?
Gogle narciarskie powinno się czyścić samą wodą bez żadnych dodatków. Można ewentualnie użyć małej ilości płynu do naczyń albo specjalnego płynu do gogli. Zdecydowanie nie zaleca się używania płynów do mycia szyb – zwróć uwagę, że w ich składach znajduje się alkohol, który może uszkodzić specjalne powłoki na twoich goglach. Jak czyścić gogle narciarskie, jeśli chodzi o materiał, który wykorzystujesz do ich przecierania? Najlepiej użyć miękkiej ściereczki (doskonale sprawdza się tu mikrofibra) lub specjalnych chusteczek do czyszczenia gogli. Możesz użyć do tego także woreczka, w którym chowane są gogle. Musi on być jednak czysty, bez żadnych zabrudzeń. Nie używaj szorstkich materiałów.
Jeśli nie masz pod ręką żadnego z powyższych produktów, koniecznie skompletuj je przed przystąpieniem do mycia. To ważne, bo czyszczenie gogli narciarskich na sucho może sprawić, że niezauważalne dla ciebie drobne opiłki, pyłki czy inne drobinki porysują filtry i powłoki gogli, obniżając ich żywotność.
Jak przechowywać gogle narciarskie po sezonie?
Wiesz już, jak czyścić po sezonie gogle narciarskie. Jak przechowywać – to kolejny wątek, który tu rozwiniemy, nie mniej istotny niż poprzedni. Najlepsze w przechowywaniu jest szczelne, twarde etui, które pomieści gogle bez przygniatania ich (jeśli kiedykolwiek miałeś za małe etui względem gogli czy okularów – wiesz o czym mowa). Jeśli twoje gogle zostały przez producenta wyposażone tylko w woreczek, pamiętaj, że nie zabezpieczy on gogli przed zgnieceniem i połamaniem. Na czas transportu warto schować je do kasku. A po skończonym sezonie narciarskim gogle trzymaj w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej (szafa czy pudło z zimowymi ubraniami będą do tego celu idealne).
Coroczna konserwacja gogli narciarskich i odpowiednie ich przechowywanie znacząco wydłużają ich żywotność. Dlatego nawet jeśli wszystkie te czynności wydają ci się dziś zbędne – w kolejnym sezonie przekonasz się, że było warto.