Jak dobrać rozmiar okularów? Poradnik 0
Jak dobrać rozmiar okularów? Poradnik

Jak dobrać rozmiar okularów?

Dobrze dobrane okulary, także te przeciwsłoneczne, to zdecydowanie coś więcej niż tylko gadżet mający za zadanie chronić nasz wzrok. Obecnie to także dodatek do noszonych stylizacji, który może świetnie podkreślić naszą urodę lub... wprost przeciwnie - sprawić, że będziemy w nich wyglądać wprost fatalnie. Jak dobrać rozmiar okularów do twarzy? Podpowiadamy poniżej.

Dlaczego odpowiedni rozmiar okularów jest tak ważny?

Dobrze dobrany rozmiar okularów może znacząco wpłynąć także na odbiór Ciebie przez otoczenie. Często traktujemy je niemal jak rodzaj biżuterii i nic w tym dziwnego - najlepiej widoczne spośród wszystkich ozdób potrafią świetnie uzupełnić każdą stylizację i określić nasz styl bycia. Noszący je często uważani są za osoby bardzo inteligentne - dlatego m.in. ubiera się je podczas spotkań biznesowych czy negocjacyjnych. Między innymi właśnie dlatego odpowiedni dobór okularów może pomóc nam w lepszym widzeniu, ale i staniu się bardziej profesjonalnymi.

Zacznij od kształtu swojej twarzy

Jeśli zależy Ci na swoim wizerunku, którego niezbędnym elementem muszą stać się okulary, zapewne nieraz stawiałeś sobie pytanie jak dobrać rozmiarów okularów. Sprawa na szczęście jest prostsza, niż się wydaje. Wystarczy zastosować się do kilku poniższych zasad - krok po kroku.

 1. Odsłoń swoją twarz i stań przed lustrem
 2. Zdefiniuj kształt swojej twarzy:
  • okrągła - cechuje się raczej pełnymi policzkami i zaokrąglonym podbródkiem oraz niskim czołem, a jej szerokość i wysokość są do siebie zbliżone,
  • owalna - charakteryzuje ją dosyć wysokie czoło i zaokrąglony, ale podłużny podbródek, jest jednocześnie najczęściej występującym kształtem twarzy,
  • kwadratowa - posiadają ją osoby o szerokim podbródku i czole,
  • trójkątna - z mocno zaznaczonym podbródkiem i jednocześnie łagodną linią szczęki,
  • podłużna - cechuje się m.in. wysokim czołem.

Gdy już wiesz, jaki kształt twarzy posiadasz, możesz zabrać się do wybierania odpowiedniego rozmiaru okularów.

jak dobrać rozmiar okularów

Znajdź model, który odpowiada Twoim potrzebom

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? W przypadku twarzy okrągłej najlepiej pasować będą okulary z kwadratowymi lub prostokątnymi oprawkami, które wyszczuplają i wysmuklają rysy twarzy. Modele, jakich powinny unikać osoby z tym kształtem twarzy to z pewnością okulary okrągłe - mogą ją niepotrzebnie poszerzyć.

Dla osób o owalnej twarzy pasuje większość okularów, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych kształtów. Dzięki temu pasuje do niego większość opraw, jednak najlepiej wybierać te lekko zaokrąglone.

Osoby z twarzą kwadratową z kolei powinny wybierać takie okulary, które powodują optyczne wysmuklenie owalu twarzy i łagodzą ostre rysy. Najlepiej wybierać modele z lekko zaokrąglonym dołem, który odwróci wzrok od mocno zarysowanej żuchwy.

W przypadku twarzy trójkątnej powinniśmy móc optycznie zwęzić okularami górną część twarzy i nie podkreślać jej górnej części. Proste i masywne oprawy zatem odpadają, jednak w ich miejsce warto wstawić lekko okrągłe modele z delikatną obwódką.

Twarz podłużną wizualnie skrócą okulary o owalnym kształcie lub modele prostokątne. W tym przypadku mile widziane są także wszelkie zdobienia, nawet te asymetryczne.

Okulary przeciwsłoneczne - jak dobrać rozmiar?

Jak dobrać rozmiar okularów przeciwsłonecznych? Zasady obowiązują te same, co w przypadku okularów korekcyjnych. Oprócz tego pamiętajmy, by zapewniały nam odpowiednią ochronę UV. Najlepsze będą okulary przeciwsłoneczne z filtrami, które pochłaniają niemal 100% szkodliwego promieniowania - jak np. UV400. Możesz także sugerować się kolorem soczewki, który pomoże Ci w odpowiedni sposób postrzegać barwy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl