Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane? Poradnik 0
Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane? Poradnik

Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane?

Okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Traktowane są również jako dodatek do stylizacji, więc powinny pasować do pozostałych elementów ubioru. Nie zawsze jednak dobrze czujemy się i wyglądamy w okularach przeciwsłonecznych. Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Jak wybrać te właściwe?

Jak sprawdzić, czy mam dobrze dobrane okulary?

Aby mieć dobrze dobrane okulary, trzeba znać wymiary i kształt swojej twarzy. Warto jest dokonać pomiarów jeszcze przed ich zakupem, co zwiększy Twoją szansę na uniknięcie błędu. Potrzebować będziesz centymetra krawieckiego. Określ najwyższy punkt swoich kości policzkowych, po jednej i po drugiej stronie. Następnie zmierz odległość pomiędzy nimi, najlepiej zapisz wynik. Pod uchem zaznacz punkt, gdzie wyczuwalny jest początek kości, to samo zrób przy drugim uchu. Teraz poprowadź centymetr od jednego punktu do drugiego, ale zrób to pod podbródkiem. Wyznacz jeszcze środek linii włosów znajdujący się na czole i poprowadź centymetr przez nos do końca brody.

Znając wymiary swojej twarzy, będziesz mógł bez problemu określić kształt swojej twarzy. Jakie okulary pasują do Twojego kształtu twarzy? Czy masz prawidłowo dobrane okulary?

jak rozpoznać źle dobrane okulary

Prawidłowo dobrane okulary, a aspekty techniczne

Aby okulary przeciwsłoneczne naprawdę chroniły nasz narząd wzroku przed szkodliwym promieniowaniem, muszą cechować się konkretnymi aspektami technicznymi. Na pewno dobrze dobrane okulary będą miały filtr UV 400, w 100% pochłaniający promieniowanie słoneczne. Jeśli okulary przeciwsłoneczne służą Ci głównie do jazdy samochodem lub też używasz ich nad wodą, to muszą być wyposażone w filtr polaryzacyjny. Neutralizuje on odblaski światła i zwiększa kontrast.

Źle dobrane okulary mogą być również pod względem koloru szkieł. Osoby z wrażliwymi oczami powinny zdecydować się na okulary ze szkłami brązowymi, które najlepiej zatrzymują światło niebieskie. Szare doskonale odwzorowują rzeczywistość, a niebieskie bardzo dobrze sprawdzą się w trudnych warunkach. Żółte i pomarańczowe są polecane do noszenia po zmroku, najczęściej korzystają z nich kierowcy.

Jak rozpoznać źle dobrane okulary?

Dobrze dobrane okulary zwiększają komfort widzenia przy mniejszym i większym słońcu. Warto wiedzieć, po czym poznać źle dobrane okulary, tym bardziej że można to zrobić w bardzo łatwy sposób. Źle dobrane okulary przeciwsłoneczne powodują łzawienie oczu, czasem ich pieczenie, a nawet zaczerwienienie i podrażnienie. Prowadzi to do zapalenia spojówek. Noszenie przez długi czas takich okularów skutkować może ponadto uszkodzeniem rogówki, zaćmą, a także zwyrodnieniem plamki żółtej. Jeśli chodzi o kwestie wizualne i kształt okularów, to na pewno w nieodpowiednio dopasowanych nie będziemy czuć się i wyglądać dobrze.

Ceny okularów przeciwsłonecznych bardzo się różnią. Często niestety wybieramy te najtańsze, które nie chronią w żaden sposób naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zawsze sprawdzaj, czy wybrany model posiada odpowiednie filtry i czy kolor szkieł jest dostosowany do warunków, w jakich będziesz ich używać najczęściej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl