Jak usunąć rysy z okularów? Sprawdzone sposoby 0
Jak usunąć rysy z okularów? Sprawdzone sposoby

Jak usunąć rysy z okularów? Sprawdzone sposoby

Upadły na ziemię, odłożyłeś je szkłami do dołu, padły ofiarą piasku na plaży, a może czyściłeś je suchą chusteczką? Niezależnie od tego, jak doszło do zarysowania Twoich szkieł, z pewnością teraz zastanawiasz się, jak usunąć rysy z okularów korekcyjnych. Nie ma na to jednej odpowiedzi, co więcej — nie ma na to nawet żadnego rozwiązania, które z całą pewnością zadziała. Jednak zanim postanowisz wymienić okulary, oszczędź sobie czas, kłopot i pieniądze — dowiedz się, czym usunąć rysy na okularach bez konieczności ich wymiany. Przy okazji wyjaśnimy, jak usunąć rysy na okularach przeciwsłonecznych i czy liczba oraz jakość powłok mają tu znaczenie.

Czym usunąć rysy na okularach?

Nie ma jednego magicznego sposobu na usunięcie rys z soczewek okularów, jeśli jednak zarysowania są dość płytkie, a okulary w dobrym stanie, można podjąć próby ich naprawienia, a przynajmniej zatuszowania. Warto jednak pamiętać, by przy okazji nie uszkodzić powłok okularów — jeśli nie masz pewności, czy dany środek można stosować do Twojego typu szkieł, najlepiej skontaktować się z optykiem lub producentem. Być może tam także uzyskasz dodatkowe informacje na temat alternatywnych sposobów na to, jak usunąć rysy na okularach, np. zastosowanie myjki ultradźwiękowej. Domowe metody mogą nie być idealne, ale jest duża szansa, że przedłużą żywot Twoich szkieł o kolejne miesiące, a może nawet lata — oczywiście jeśli będziesz konsekwentnie o nie dbał.

jak usunąć rysy na okularach

Jak zlikwidować rysy na okularach — domowe sposoby

Pasta do zębów

Na początku warto zaznaczyć, że czyszcząc okulary pastą do zębów, należy wybrać taką, która ma niski stopień ścieralności (RDA<70) i nie zawiera środków wybielających mogących uszkodzić powłokę szkieł. Jeśli już się zdecydujesz na próbę usunięcia rys przy pomocy pasty, wystarczy, że nałożysz jej odrobinę na soczewki po stronie, na której zauważyłeś rysy, i bardzo delikatnie wypolerujesz przeznaczoną do czyszczenia okularów ściereczką. Polerowanie powinno trwać do 3 minut. Po wszystkim spłucz pastę zimną lub letnią wodą i poczekaj, aż okulary wyschną. Jeśli metoda nie zadziałała, nie ma sensu jej powtarzać więcej razy — oznacza to, że rysa jest zbyt głęboka.

Soda oczyszczona

Jak usunąć drobne rysy z okularów? Soda oczyszczona przychodzi na ratunek. To środek niezbędny w każdej kuchni, a coraz częściej także w łazience. Nie musisz się martwić, że będzie zbyt gruba — jej stopień ścieralności nie przekracza 7 RDA, dzięki temu jest nawet bezpieczniejsza dla szkieł niż pasta do zębów. Jak przeprowadzić usuwanie rys z pomocą sody oczyszczonej? Dwie łyżeczki sody rozrób w misce ze średnią ilością wody, tworząc bardzo rzadką pastę. Teraz wystarczy, że umieścisz okulary w misce i będziesz delikatnie je oczyszczać, jak poprzednio, przy pomocy miękkiej ściereczki (np. z mikrofibry).

Środek do polerowania mebli

Jeśli posiadasz okulary przeciwsłoneczne z odpornymi na ścieranie powłokami lub właśnie zwykłe, plastikowe okulary, środek do polerowania mebli może odpowiedzieć na pytanie, jak usunąć rysy na okularach przeciwsłonecznych. Zaradzi on bardziej powierzchownym, płytkim rysom, ale w tym przypadku musisz już zwrócić uwagę na to, czy skład środka jest bezpieczny dla szkieł oraz Twojej twarzy. Gdy już znajdziesz odpowiedni preparat, nałóż go na miękką ściereczkę i wypoleruj nim okulary.

Podsumowanie

Pamiętaj, że okulary często są powleczone specjalnymi dodatkowymi warstwami, np. antyrefleksem czy polaryzacją. Dlatego właśnie istotne jest, by nie przesadzać ze środkami, którymi próbujesz je naprawić, i nie stosować ryzykownych rozwiązań. A jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rysy z plastikowych okularów — odpowiedź będzie taka jak powyższe, w tym wypadku jednak może Ci się bardziej opłacać je zwyczajnie wymienić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl