Okulary do komputera – czy warto i jakie wybrać? Poradnik 0
Okulary do komputera – czy warto i jakie wybrać? Poradnik

Jakie okulary do komputera wybrać?

Zdarza Ci się podczas pracy przy komputerze pocierać oczy, często mrugać lub odczuwać nieprzyjemny dyskomfort czy pieczenie? Suchość, ból, pogorszenie wzroku czy efekt mgły to najczęstsze dolegliwości towarzyszące długotrwałemu korzystaniu z komputera. Oczywiście najłatwiej byłoby stwierdzić, że należy wobec tego ograniczyć czas spędzany przy monitorze, nie zawsze jest to jednak możliwe, a regularne nawilżanie oczu kroplami w pewnym momencie staje się koniecznością. Wielu tego rodzaju przypadłościom można jednak zapobiec, dbając o odpowiednią ochronę oczu przed komputerem. Okulary - profesjonalne i odpowiednio dobrane - to pierwszy krok do odpowiedniej higieny pracy podczas korzystania z komputera, nawet dla osób bez wady wzroku. Dlaczego? Wszystko wyjaśnimy w poniższym artykule.

Ochrona oczu przed komputerem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Noszenie okularów kojarzy się przede wszystkim z wadami wzroku, jednak w dobie wszechobecnych ekranów ochrona, jaką zapewniają odpowiednio dobrane soczewki, jest nieoceniona. Jakie okulary wybrać do komputera? Przede wszystkim takie, które faktycznie będą spełniać swoją funkcję. Jeśli kilka (a czasem nawet kilkanaście) godzin dziennie spędzasz patrząc na ekrany, narażasz swoje oczy na ogromny wysiłek związany z akomodacją, a do tego przesuszenie i ogólny dyskomfort. Dlatego zwykłe okulary, pozbawione dodatkowych dedykowanych powłok, mogą nie wystarczyć.

okulary do komputera jakie wybrać

Jak chronić oczy przed komputerem?

Jeszcze zanim zdecydujesz się na okulary, możesz zastosować pewne dobre praktyki i wprowadzić w życie odpowiednią higienę pracy przy komputerze. Jeśli tylko masz taką możliwość, rób częste - nawet jeśli bardzo krótkie - przerwy, odrywając wzrok od ekranu. Warto wówczas poćwiczyć akomodację oka, patrząc naprzemiennie na przedmiot znajdujący się blisko oka i nieco dalej. Wyjście do pomieszczenia z naturalnym światłem lub na zewnątrz czy chociażby na balkon to kolejne bardzo dobre sposoby na odpoczynek dla oka. Na problemy z suchością oka zastosuj krople do oczu, najlepiej w formie żelu w ampułkach, nie płynu - nawilżają skuteczniej i na dłużej. Jeśli korzystasz z soczewek kontaktowych, nie zakładaj ich do pracy przy komputerze - mogą być wygodniejsze do uprawiania sportu czy podczas spacerów, ale dają zerową ochronę oczu przed komputerem.

Co z refundacją?

Pamiętaj, że zgodnie z zapisami kodeksu pracy, pracownicy mają możliwość ubiegać się o zwrot pieniędzy za okulary korekcyjne. Dotyczy to tych osób, które spędzają przed komputerem minimum połowę czasu pracy - oznacza to, że jeśli pracujesz na przykład jako pracownik biurowy na pełen etat, z pewnością otrzymasz refundację. Wystarczy przedstawić pracodawcy zaświadczenie od okulisty mówiące o konieczności noszenia okularów korekcyjnych, fakturę za ich zakup oraz odpowiedni wniosek o dofinansowanie. Wszystko to dotyczy także okularów do komputera. Jakie wybrać, gdy już się zdecydujesz na zakup?

Jakie okulary do komputera?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o okulary do komputera - o tym, jakie wybrać, decyduje mnóstwo czynników, przede wszystkim dzienny czas Twojej pracy przy komputerze i wrażliwość oczu. Do tej pory złotym standardem do pracy przy komputerze były okulary z antyrefleksem i rzeczywiście, antyrefleks jest podstawową i naprawdę konieczną powłoką, by okulary spełniały swoją funkcję. Chroni oczy przed zmęczeniem, poprawia ostrość widzenia i przede wszystkim niweluje odblaski monitora. A jak chronić oczy przed komputerem, gdy antyrefleks to za mało? Możesz rozważyć zakup okularów z tzw. powłoką BlueControl - jej zadaniem jest blokowanie niebieskiego światła, na które jesteśmy narażeni korzystając z komputera, telefonu czy telewizora. Kolejne możliwe dodatki to powłoka antyelektromagnetyczna czy antystatyczna (przeciwko osadzaniu się kurzu) lub hydrofobowa (fantastycznie zapobiegająca parowaniu okularów).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl