Jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu będą dobrym wyborem? 0
Jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu będą dobrym wyborem?

Spis treści:

Na co mam zwrócić uwagę wybierając okulary do prowadzenia samochodu?

Przede wszystkim sprawdź, czy okulary posiadają filtr UV400, który blokuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe UVA, UVB i UVC. To najważniejszy i podstawowy element, który trzeba zweryfikować na samym początku swoich poszukiwań. Okulary bez odpowiednich filtrów mogą nam bardzo zaszkodzić w trakcie ich użytkowania. Pewnie nie raz słyszałeś o uszkodzeniu rogówki oka spowodowanej noszeniem okularów nieposiadających odpowiednich filtrów.

Pamiętaj, że każdy dobry producent okularów dba o to, aby jego produkty posiadały filtr UV400. Bez tego nie otrzymałyby one odpowiednich certyfikatów. Oznaczenie CE, które zazwyczaj nanoszone jest na zauszniki okularów po ich wewnętrznej stronie - świadczy o tym, że produkt ten został wytworzony zgodnie z odpowiednim certyfikatem jakości UE i może być wprowadzony do obrotu, i tym samym posiada filtr UV400.  

Okulary przeciwsłoneczne zwykłe, czy z polaryzacją?

Jeśli już sprawdziłeś, czy okulary posiadają odpowiedni filtr UV pora na dalsze rozważania. Co do zasady każde okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed promieniami słońca, niezależnie od tego, czy posiadają one dodatkowy filtr polaryzacyjny, czy też nie. Możesz zatem używać w samochodzie zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Pisząc "zwykłych" mamy tutaj oczywiście na myśli okulary bez dodatkowego filtra polaryzacyjnego.

Czy takie okulary sprawdzą się jednak podczas prowadzenia auta? Jeśli nie masz pod reką żadnych innych okularów - to lepiej będzie założyć te zwykłe, niż nie użyć żadnych. Promienie słoneczne nie tylko latem, ale i zimą podczas bezchmurnego nieba mogą bardzo razić w oczy i być uciążliwe podczas kierowania samochodem. Jednak jeśli już chcesz naprawdę poczuć prawdziwy komfort i odczuć wyraźną poprawę w widoczności - zainwestuj w dobrej jakości okulary polaryzacyjne. Co daje polaryzacja w okularach? Oto kilka jej podstawowych zalet:

  • ogranicza do minimum wpływ rażących refleksów świetlnych
  • poprawia widoczność i przejrzystość widzianego obrazu
  • zwiększa kontrast
  • "ożywia" widziane barwy (są one bardziej wyraziste i nasycone)
  • sprawia, że wzrok mniej się męczy

Czy zatem wybór okularów z filtrem polaryzacyjnym do prowadzenia samochodu będzie lepszym wyborem? Z pewnością tak.  

Czy kolor soczewek w okularach ma znaczenie?

Jeśli chcesz korzystać z okularów podczas codziennych spacerów, jazdy na rowerze, czy odpoczynku na plaży nie będzie miało znaczenia jakie koloru soczewki są w twoich okularach. Co innego gdy chcesz używać okularów do kierowania autem. Tutaj barwa szkła może wpłynąć na odczucie widzianych kolorów, a ma to istotne znaczenie zwłaszcza podczas patrzenia na sygnalizację świetlną. Do prowadzenia samochodu polecamy wybrać okulary z następującymi soczewkami:

  • szarymi
  • brązowymi
  • bursztynowymi
  • bursztynowo-różowymi
  • żółtymi

Unikaj za to soczewek:

  • zielonych
  • niebieskich

Przy okazji pamiętaj o tym, aby nie sugerować się kolorem lustrzanki (jeśli występuje ona w danym modelu okularów). Bywa bowiem tak, że z zewnątrz okulary pokryte są niebieską powłoką lustrzaną revo, jak np. w modelu Arctica S-314A, a w rzeczywistości szkła są zupełnie innego koloru, np. bursztynowego. Kolor soczewki, a barwa lustrzanki to dwa odmienne pojęcia i warto zwrócić na to uwagę szukając odpowiednich okularów.

Arctica S-321Arctica S-314A

                                                              Arctica S-321                                               Arctica S-314A

Jaką kategorię przyciemnienia soczewek wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne mają różny zakres przyciemnienia szkieł. Na typowo słoneczną, bezchmurną pogodę zalecane są okulary z kategorią przyciemnienia soczewek: 3. Ta kategoria wskazuje na to, że szkła w okularach przepuszczają od 8 do 18% światła słonecznego. Dla porównania soczewki z kategorią 0 występujące w barwie przezroczystej przepuszczają już od 80 do 100% światła słonecznego. Widać zatem wyraźną różnicę. W szkłach z kategorią 0 będziemy mrużyć oczy w słoneczny dzień, a soczewki o kategorii 3 - idealnie sprawdzą się podczas intensywnego nasłonecznienia. Istnieją także kategorie pośrednie jak np. 2, która przepuszcza od 18 do 43% światła i nadaje się do stosowania w dzień słoneczny, ale z lekkim zachmurzeniem. Z jakimi zatem kategoriami soczewek okulary wybrać?

  • kategoria 3 (na mocne słońce)
  • kategoria 2 (na średnie słońce)
  • kategoria 1 (na słabe słońce, pochmurny dzień)

Unikaj do prowadzenia samochodu:

  • kategorii 4 (na bardzo intensywne słońce) - kategoria stosowana w okularach wysokogórskich - zalecana wyłącznie do użytkowania w wysokich partiach gór - powyżej 3000 m.n.p.m., na lodowcach, w warunkach arktycznych itp. Okulary z kategorią przyciemnienia soczewek 4 są za ciemne do prowadzenia auta.

Czy do prowadzenia samochodu sprawdzą się okulary fotochromy?

Sporo osób szuka tego typu okularów do kierowania autem. Warto rozróżnić tutaj dwie kwestie. Po pierwsze czy okulary fotochromatyczne posiadają dodatkowo filtr polaryzacyjny oraz na jaką pogodę potrzebujesz okularów przeciwsłonecznych. Z pewnością do prowadzenia samochodu przyda się polaryzacja w okularach. Zatem nie polecamy ci okularów z samym tylko filtrem fotochromowym.

Jeśli już wybierzesz sobie okulary z fotochromem i polaryzacją weź pod uwagę to, że okulary tego typu nie będą się w pełni przyciemniać za przednią szybą samochodu, ponieważ szyba ta, prawie w 100% blokuje promieniowanie UV. Szkła fotochromatyczne zawierają ciekłe kryształy, które pod wpływem promieni UV rozszerzają się i przyciemniają. Idealnie działają zatem przy bezpośrednim oddziaływaniu promieni słonecznych. Tak samo zresztą nie reagują na sztuczne światło, np. zwykłej żarówki.

Czy to oznacza, że nie warto używać okularów fotochromów w samochodzie? Niekoniecznie. Przy lekko słonecznej pogodzie soczewki fotochromowe zachowają swoją wyjściową kategorię (przy szkłach fotochromowo - polaryzacyjnych będzie to kategoria 2) i doskonale spełnią swoją funkcję przede wszystkim dzięki obecnej w nich polaryzacji. Zatem jeśli potrzebujesz korzystać z okularów przeciwsłonecznych również w mniej słoneczny dzień - okulary fotochromatyczne będą bardzo dobrym wyborem. Pamiętaj tylko, że przy mocniejszym słońcu - okulary te nie przyciemnią się w pełni za szybą samochodu. Jeśli natomiast nawet w bardzo słoneczny dzień nie lubisz zbyt ciemnych okularów (takich z kategorią 3 - a więc ogólnie zalecanych do prowadzenia auta) - również okulary z fotochromem doskonale się sprawdzą.

Okulary przeciwsłoneczne do prowadzenia samochodu - podsumowanie.

Na koniec przygotowaliśmy dla ciebie naszą "check listę". Sprawdź jeszcze raz na co zwrócić uwagę szukając okularów do auta:

  • filtr UV400 (czy soczewki posiadają odpowiednie zabezpieczenie przed promieniowaniem ultrafioletowym)
  • filtr polaryzacyjny (warto, aby soczewki posiadały polaryzację)
  • kolor soczewek (unikaj barwy zielonej i niebieskiej; nie sugeruj się kolorem lustrzanek jeśli okulary takową lustrzankę posiadają)
  • kategoria przyciemnienia soczewek (nie wybieraj tych z kategorią 4, najlepsze będą kategorie 3 oraz 2)
  • filtr fotochromowo -polaryzacyjny (zastanów się, czy potrzebujesz okularów fotochromowych - pamiętaj, że w bardzo słoneczny dzień okulary te nie przyciemnią się całkiem za przednią szybą samochodu)

Życzymy Ci udanego i przemyślanego wyboru! W razie potrzeby służymy pomocą i radą.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium