Męskie okulary przeciwsłoneczne - sportowe czy klasyczne. Jakie wybrać? 0
Męskie okulary przeciwsłoneczne - sportowe czy klasyczne. Jakie wybrać?

Jakie okulary męskie przeciwsłoneczne kupić?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto abyś przede wszystkim zastanowił się nad tym, czy będą ci one potrzebne do uprawiania sportu, pobytu nad wodą czy też wykorzystasz je wyłącznie do codziennego użytkowania, np. do prowadzenia auta, spacerowania czy przebywania w warunkach miejskich.

Okulary w zakresie designu dzielimy na dwa podstawowe rodzaje:

  • modele sportowe
  • modele klasyczne

Te pierwsze posiadają specjalny kształt oprawki, zazwyczaj jest on opływowy lub prostokątny. Boki okularów łagodnie okalają skronie i bardzo dobrze zasłaniają wzrok przed promieniami słonecznymi padającymi nie tylko na przednią część twarzy, ale również na jej boczne strony. Okulary sportowe świetnie sprawdzą się podczas wszelkiej aktywności jak np. bieganie czy jazda na rowerze, ale również podczas kierowania autem. Jeśli np. jesteś wyjątkowo wrażliwy na promienie słoneczne i nie chcesz, aby jakiekolwiek światło wpadało do oczu, wybierz okulary o sportowym kształcie ramek. Również kiedy przebywasz nad wodą pomyśl o tego typu okularach. W takich miejscach mocniej odczuwamy odbicie promieni słonecznych. Podobnie bywa w trakcie pobytu na stokach narciarskich, gdzie słońce dość intensywnie odbija się od śniegu.

jakie okulary przeciwsłoneczne męskieMęskie okulary Arctica S-220Okulary męskie z wymiennymi szkłamiOkulary sportowe dla mężczyzn

Okulary klasyczne kojarzą się głównie z bardziej eleganckim wyglądem. Przyjęło się uważać, iż np. do garnituru pasują one lepiej niż modele sportowe. Rzeczywiście tak jest jeśli porównamy okulary klasyczne do typowych okularów sportowych np. dla rowerzystów, które często posiadają wyraziste kolory oprawek. Nie wszystkie jednak modele sportowe są tak "krzykliwe". Jest wśród nich spory wybór "spokojniejszych" wersji, które nadają się także do założenia przy wizytowym stroju.

Tym, co odróżnia modele klasyczne od sportowych jest to, iż mają one przede wszystkim bardziej kanciasty styl ramek. Głównie występują one w kwadratowym kształcie, chociaż zdarzają się także modele o bardziej zaokrąglonych soczewkach, jak np. nerdy lub aviatory. Nadal jednak mają one charakterystyczne dla modeli klasycznych "otwarte boki", co oznacza, że nie zasłaniają one całkiem twarzy z jej bocznych stron, a tym samym nie ograniczają pola widzenia. "Klasyki" będą dobre do prowadzenia auta oraz codziennego użytkowania.

Okulary męskie aviatoryOkulary klasyczne męskie Arctica S-284Okulary Arctica S-225 męskie klasyczneOkulary klasyczne męskie

Rodzaje soczewek w okularach

Szkła w okularach dzielimy na cztery typy:

  • soczewki polaryzacyjne
  • soczewki poliwęglanowe
  • soczewki fotochromatyczne
  • soczewki fotochromatyczne z polaryzacją

Jeśli wybrałeś już styl oprawek: sportowy lub klasyczny zwróć uwagę na szkła w okularach. Soczewki polaryzacyjne sprawdzą się przede wszystkim przy prowadzeniu samochodu. Ograniczą lśnienia, poprawią kontrast i widoczność obrazu. Podczas jazdy na rowerze możesz skorzystać ze szkieł poliwęglanowych. Są one twardsze od szkieł polaryzacyjnych i bardziej odporne na uderzenia i pęknięcia. Szkła fotochromowe (z polaryzacją lub bez) mają uniwersalne zastosowanie. Zazwyczaj posiadają wyjściową kategorię soczewki s2 (na średnie warunki słoneczne), a przyciemniają się do kategorii s3 (na mocniejsze słońce). Jeśli np. wędkujesz, biegasz albo po prostu potrzebujesz okularów o szerszym zakresie przepuszczalności światła, np. chcesz nosić okulary również przy słabszym świetle słonecznym - postaw na okulary ze szkłami fotochromowymi.

Jak wybrać okulary męskie?

Najważniejsze, abyś dobrze się czuł w okularach. I nie tylko jeśli chodzi o wygląd oprawek, ale również komfort ich noszenia. Jeśli po założeniu na twarz okulary za bardzo Cię uciskają, lepiej z nich zrezygnuj. Po dłuższym noszeniu niewygodnych okularów istnieje spore prawdopodobieństwo, że po prostu rozboli Cię głowa. Wybieraj okulary tak, aby były dostosowane do aktywności, jaką wykonujesz w danym momencie. Do jazdy na nartach świetnie sprawdzą się okulary zimowe; na rower czy do biegania również pomyśl o sportowych modelach. Te ostatnie będą bardzo praktyczne podczas np. przebywania nad wodą lub plaży. Prowadząc auto nie zapominaj przede wszystkim o okularach z polaryzacją, a jeśli chodzi o styl ramek możesz wybrać sportowe lub klasyczne. Okulary klasyczne to dobry pomysł jeśli chcesz chronić wzrok przed słońcem, a właśnie założyłeś garnitur. Tutaj jednak pamiętaj, że również niektóre modele sportowe znajdą swoje zastosowanie; jeśli mają czarne oprawki i szare soczewki sprawdzą się również przy bardziej eleganckiej stylizacji. Dobieraj okulary do swojej osobowości i nie zawsze kieruj się aktualną modą. Ważne abyś czuł się w okularach komfortowo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl