Jakie okulary przeciwsłoneczne w góry? Modele na zimę i lato 0
Jakie okulary przeciwsłoneczne w góry? Modele na zimę i lato

Spis treści:

Jakie okulary przeciwsłoneczne w góry? Modele na zimę i lato

Jeśli uwielbiasz podróże po górskich szlakach przez cały rok, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzać weekendowe wypady i urlopowe wycieczki kiedy tylko przyjdzie Ci na to ochota, niezależnie od pogody i pory roku. Musisz jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie wiążą się ze zwiększoną siłą promieniowania ultrafioletowego na wysokościach i użyć właściwych zabezpieczeń, by nie narażać oczu na ból, pieczenie i niepotrzebne łzawienie.

Czym różnią się letnie i zimowe okulary w góry? Wybierz silną ochronę przed UV

Jakie okulary przeciwsłoneczne latem w góry będą najlepsze, a jakie zimą? Najczęściej zimowe miesiące oznaczają jeszcze silniejsze promieniowanie UV, między innymi za sprawą śniegu i lodu, które odbijają promienie ultrafioletowe. Brak właściwego zabezpieczenia oczu w takich warunkach i silna, długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV to prosta droga do tzw. ślepoty śnieżnej, czyli ostrego zapalenia spojówek i nabłonka rogówki. W największym skrócie — okulary na zimę, szczególnie jeśli planujesz nosić je w wysokich i ośnieżonych górach, powinny chronić jeszcze mocniej niż te na lato. Pamiętaj, aby okulary przeciwsłoneczne w góry, które wybierzesz, filtrowały wszystkie rodzaje światła UV: UVA, UVB i UVC. Pomoże Ci to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak zaćma, czerniak czy degeneracja plamki żółtej.

Okulary przeciwsłoneczne w góry: co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Domyślasz się już pewnie, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne, które znajdziesz w sklepach, będą właściwe na wyprawę w góry. Na co więc zwrócić uwagę?

Kategorie przyciemniania

Musisz też zdecydować, jaki stopień blokowania światła słonecznego będą posiadały Twoje okulary — paradoksalnie może okazać się, że zarówno na lato, jak i zimę przyda Ci się niska przepuszczalność światła. Czasem trudno to jednak przewidzieć — w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są sportowe soczewki fotochromowe, które w zależności od nasłonecznienia blokują od 20 do nawet 92% światła, pokrywają więc kategorie 1-3. Dla przypomnienia:

  • kat. 1 - mało intensywne światło słoneczne – przepuszcza 43%-80% światła;
  • kat. 2 - średnio intensywne światło słoneczne – przepuszcza 18%-43% światła;
  • kat. 3 - intensywne światło słoneczne – przepuszcza 8%-18% światła.

Filtry

Okulary przeciwsłoneczne w góry powinny mieć filtr UV 400 - ten, któremu przypisuje się 100-procentową skuteczność niwelowania niepożądanych dla oczu skutków oddziaływania światła słonecznego.

Polaryzacja

Soczewki polaryzacyjne blokują światło odbite od płaszczyzn takich jak śnieg czy woda, poprawiając jakość widzenia. Dzięki ich zastosowaniu poprawi się kontrastowość obrazu, a co bardzo ważne np. na stoku — polaryzacja wyeliminuje 99% odblasków świetlnych.

okulary przeciwsłoneczne w góry

Dodatkowe powłoki

W okularach przeciwsłonecznych męskich w góry podobnie jak w damskich mogą znaleźć się dodatkowe powłoki, np. REVO, która — zbudowana z 12-15 warstw ochronnych — skutecznie odbija promieniowanie słoneczne, lub antifog — warstwa, która zapobiega parowaniu przy ujemnych temperaturach. Dlatego odpowiedzią na to, jakie okulary przeciwsłoneczne zimą w góry sprawdza się najlepiej — właśnie te z dodatkowymi powłokami, które poprawią komfort widzenia nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Ochrona przed wiatrem

Silne podmuchy w górach utrudniają uważne patrzenie. Dlatego budowa ramek okularów górskich powinna być właściwie skonstruowana, właśnie w taki sposób, który ochroni oczy także przed bocznym wiatrem. Możesz rozważyć także specjalne osłonki.

Waga okularów

Im lżejsze okulary, tym lepiej. Weź pod uwagę, że będziesz je nosił po kilka godzin dziennie, często pod czapką czy kaskiem, muszą więc być wyjątkowo wygodne. Zarówno nasze okulary przeciwsłoneczne damskie w góry, jak i ich męskie odpowiedniki, często ważą bardzo niewiele ze względu na zastosowanie lekkich materiałów, takich jak np. poliwęglan.

Materiał ramek

Wytrzymała konstrukcja to podstawa, chcesz w końcu, by takie okulary były inwestycją na lata, nawet mimo korzystania z nich w trudnych warunkach pogodowych, prawda? Grilamid TR90 czy poliwęglan będą dobrym wyborem.

Planujesz wędrówki po górach na wysokości powyżej 3000 m n.p.m.? Sprawdź, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać

Jeśli marzy Ci się przebywanie w górach na bardzo dużych wysokościach, wybierz okulary z kategorią przyciemnienia 4. Tego typu właściwość mają tzw. okulary wysokogórskie. Przepuszczają najmniej światła słonecznego, bo zaledwie od 3 do 8% i dlatego są polecane wszystkim osobom, które przebywają w warunkach szczególnie intensywnego oddziaływania promieni słonecznych, co ma miejsce najczęściej w wysokich partiach gór. Co ciekawe, okulary z soczewkami s4 można nosić również na niższych wysokościach, szczególnie zimą gdzie promienie słoneczne intensywnie odbijają się od śniegu, a także wtedy gdy ma się po prostu bardzo wrażliwe oczy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium