Okulary sportowe: jaki model wybrać?
1. Okulary sportowe na rower
Wybierając okulary na rower, często kierujemy się wrażeniami estetycznymi. Jednak należy zwracać uwagę na coś więcej niż wygląd. Bez wątpienia okulary są niezbędnym elementem stroju kolarza. Przydają się zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Są także niezbędne, gdy pada deszcz. Jednak na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że będą funkcjonalne?
Oprawki okularów na rower
Oprawki powinny być właściwie dopasowane i co ważne - dobrze trzymać się na swoim miejscu. Nie powinny się przesuwać, ponieważ będzie to bardzo irytujące zwłaszcza podczas jazdy po zróżnicowanym terenie. Kto chciałby poprawiać spadające okulary po każdym pagórku? Okulary powinny dobrze leżeć, jednak nie powinny uciskać głowy. Jeśli już przy przymierzaniu ich czujesz ucisk, to pomyśl, co poczujesz po kilku godzinach jazdy. W trasie, każdy najdrobniejszy ucisk urasta do rangi poważnego problemu. Noski powinny zostać odpowiednio dostosowane do kształtu nosa i ściśle do niego przylegać. Niektóre modele okularów posiadają noski regulowane.
Ochrona przed UV
Podczas jazdy na rowerze jesteśmy często narażeni na dłuższą ekspozycję na słońce. Zarówno skóra jak i oczy mogą źle to znosić. Dlatego też należy odpowiednio dobrać soczewki, które będą zapewniać ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Co ważne, nawet jeśli jest pochmurno, to nadal dociera do ziemi wiele z tego promieniowania, dlatego nie można zapominać o ochronie oczu nawet w dni mniej słoneczne.
Dodatkowo funkcje okularów sportowych na rower
Niektóre okulary sportowe posiadają nadprogramowe modyfikacje, które sprawiają, że korzystanie z nich jest jeszcze przyjemniejsze. Jedną z takich funkcji są dodatkowe otwory, które zapewniają cyrkulację powietrza za okularami. Dzięki temu nie zaparowują się one od wewnątrz. To ważna funkcjonalność, która sprawia, że nie trzeba się zatrzymywać i usuwać pary z okularów. Wszak rowerzysta, który niewiele widzi może być zagrożeniem na drodze. W niektórych modelach otwory te znajdują się np. w specjalnej osłonce z gumy, która skutecznie absorbuje pot z czoła. Takie rozwiązanie znajdziemy np. w okularach Arctica S-290B. Inną opcją jest otwór znajdujący się w górnej części szkła, jak np. w modelu Arctica S-336A, lub w górnej, ale już niegumowanej części soczewki. Takie rozwiązanie znajdziemy np. w Arctica S-340
Dodatkowo, niektóre okulary na rower są fotochromatyczne, co oznacza, że reagują na światło. Szkła automatycznie się przyciemniają i rozjaśniają, co jest ogromnym plusem, ponieważ wystarczy posiadać jedną parę okularów, a nie ciągle wymieniać je w zależności od pogody. Minusem jest tu jedynie ograniczony zakres przyciemniania soczewek w przypadku modeli z filtrem polaryzacyjnym. Od kategorii pośredniej (2) do kategorii na mocniejsze słońce (3). Jeśli potrzebujemy okularów na bardzo pochmurną pogodę rozwiązaniem będą tutaj soczewki żółte, rozjaśniające (kat. 1), oraz fotochromowe, ale już bez polaryzacji, w zakresie 1-3
Jakie cechy powinny mieć okulary na rower?
Przede wszystkim powinny być elastyczne i odporne na pęknięcia. Okulary na rower niekiedy mają wiele przygód. Kolarze wiedzą, że zdarza się, by kamyk wyskoczył spod kół i muszą chronić swoje oczy. Dlatego też okulary powinny być trwałe, a zarazem elastyczne. Naturalnie, nie zwalnia to ich użytkowników z dbania o nie. Do większości dołączone jest specjalne etui, które ochroni okulary w trakcie ewentualnego transportu.
I na koniec - estetyka: tu już każdy musi indywidualnie ocenić, jakie modele są dla niego odpowiednie. W ofertach są okulary w kolorach neutralnych np. czarne, ale również niebieskie, zielone, czy przezroczyste. Aktualnie modne są okulary mocno kontrastujące z typowymi barwami ubrań sportowych.
2. Okulary sportowe do biegania
Okulary do biegania powinny mieć podobne właściwości, co te na rower. Celem okularów sportowych jest stanowienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi zarówno fizycznymi jak i np. promieniowaniem UV. Mają one zapewniać komfort ćwiczeń na świeżym powietrzu. Ich stosowanie podnosi jakość uprawianego sportu, dzięki temu, że biegaczom (jak i rowerzystom) po prostu lepiej się patrzy. Zostaje poprawiona widoczność, a oczy nie łzawią pod wpływem pyłów i słońca. Co ważne okulary warto stosować o każdej porze roku, gdyż, jak wspominaliśmy wyżej, promieniowanie dociera do nas niezależnie od tego czy widać słońce, czy też jest pochmurno. Dodatkowo gdy biegamy np. w pobliżu zbiorników wodnych, to wówczas okulary są szczególnie wskazane, ponieważ woda również odbija promienie UV, co, upraszczając, podwaja ich dawkę.
Zakładanie okularów do biegania zmniejsza zmęczenie oczu, a w perspektywie czasowej niweluje ryzyko chorób oczu takich jak jaskra, zaćma i inne.
Jaki model okularów do biegania wybrać?
Oprawki powinny być szerokie, tak by chronić nie tylko gałki oczne, ale również skórę wokół nich. Skoro jesteśmy przy temacie oprawek, to warto zainwestować w takie, które będą lekkie, a zarazem wytrzymałe. Przy wyborze warto, po założeniu okularów na nos, przebiec się kawałek. Można też wykonać kilka podskoków, by zasymulować bieg w trudnym terenie. Jeśli okulary będą na swoim miejscu, oznacza to, że oprawki są dobrze dobrane.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą okularów sportowych i dobrania idealnego produktu do swoich potrzeb!
Wojtek
Które modele mają regulowane noski?
Arctica Blog
Regulowane noski występują w następujących modelach Arctica: S-196D, S-312B, S-312C, S-315B, S-315F, S-316A, S-316B, S-316F, S-340, S-340A, S-340F