Okulary z wymiennymi soczewkami: kiedy warto stosować?
Jest kilka sytuacji, w których okulary z wymiennymi szkłami znajdą zastosowanie. Oto niektóre z nich:
- jazda samochodem
- jazda na rowerze
- bieganie
- wędkowanie
- żeglarstwo
- turystyka piesza
Z pewnością tego typu okulary będą częściej używać te osoby, które spędzają sporo czasu na świeżym powietrzu uprawiając różnego rodzaju sporty i to bez względu na pogodę i stopień nasłonecznienia. Jeżdżąc rowerem w słoneczny dzień przydadzą się szkła przyciemniane, a już przy pogorszeniu pogody kiedy jest pochmurno lub pada deszcz - soczewki rozjaśniające lub przezroczyste. Podobnie będzie podczas joggingu. Mając przy sobie zestaw dwóch par szkieł będzie można biegać bez żadnych przeszkód, zarówno przy bardziej, jak i mniej słonecznej pogodzie.
Jeśli masz szczególnie wrażliwe oczy na światło słoneczne - również możesz rozważyć zakup okularów z wymiennymi szkłami. Nawet podczas średniego nasłonecznienia przydadzą ci się np. soczewki z kategorią 2.
Rodzaje soczewek:
1. Soczewki przyciemniające i rozjaśniające
Tego typu rozwiązanie będzie przydatne zarówno podczas bardzo słonecznego dnia (wówczas korzystamy z ciemnych szkieł z kategorią przyciemnienia 3), oraz gdy aura nieco nas nie rozpieszcza i pojawia się mglista lub pochmurna pogoda (wtedy zakładamy szkła żółte, rozjaśniające z kategorią 1)
2. Soczewki przyciemniające i średnio-przyciemnione
Okulary posiadają w zestawie szkła przyciemniane na intensywne nasłonecznienie (kategoria 3) oraz drugie średnio-przyciemnione w kolorze bursztynowym (kategoria 2) Ten drugi rodzaj soczewek będzie miał zastosowanie przy pogodzie słonecznej z lekkimi zachmurzeniami.
3. Soczewki przyciemniające i przezroczyste (transparentne)
Podobnie jak w dwóch przykładach powyżej mamy w zestawie szkła przyciemniające z przeznaczeniem do zastosowania w słoneczną pogodę (kategoria 3). Natomiast drugi rodzaj soczewek to szkła przezroczyste i żółte z kategorią 0. Ten typ szkieł używa się np. o zmierzchu przy dobrym sztucznym oświetleniu lub w ciągu dnia przy pochmurnej pogodzie w sytuacji gdy nie potrzebujemy rozjaśnienia , ale chcemy chronić oczy np. przed wiatrem, kurzem, czy owadami.
Dodatkowe cechy okularów z wymiennymi szkłami
Wszystkie okulary z wymiennymi szkłami wyposażone są w filtry UV i to niezależnie od stopnia przyciemnienia soczewek. Warto pamiętać, że także szkła transparentne mają zabezpieczenie przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Okulary, ze względu na swój typowo sportowy charakter posiadają gumowane noski (często są one regulowane) oraz zazwyczaj także specjalne gumowane wstawki znajdujące się w końcówkach zauszników. Elementy te służą lepszemu trzymaniu się okularów na twarzy i zwiększają komfort ich użytkowania.
Dzięki niepełnej oprawce okulary zapewniają lepszy przepływ powietrza co jest szczególnie ważne np. podczas jazdy rowerem lub w trakcie biegania, a także są dosyć lekkie.
Niektóre soczewki posiadają polaryzację (np. model Arctica S-312C) a inne - soczewki poliwęglanowe (Arctica S-30E) Występują również w wersji z lustrzaną powłoką.
Sposób wymiany soczewek
Wbrew pozorom wymiana szkieł jest dosyć prosta. Nie musisz posiąść jakiś specjalnych umiejętności, aby sprawnie wykonać to zadanie ;-) Na pewno wymaga to pewnej wprawy, ale szybko jesteś w stanie to opanować. Zazwyczaj szkła zdejmuje się przytrzymując je i ciągnąc w dół w miejscu znajdującym się od strony noska, a zakłada się odwrotnie - od strony zausznika. Wyjątkiem jest np. model Arctica S-123 (szkła zakłada się i zdejmuje od strony noska)
Czy soczewki same nie wypadną?
Od czasu do czasu słyszymy właśnie to pytanie. Nie musisz się obawiać. Okulary są tak skonstruowane, aby szkła mocno trzymały się oprawki.
Czy istnieje alternatywa dla okularów z wymiennymi soczewkami?
Zamiast okularów z wymiennymi szkłami można wybrać okulary fotochromatyczne z jedną parą soczewek. Zaletą takiego rozwiązania jest brak potrzeby wymiany szkieł. Najczęściej występującym wariantem soczewek fotochromowych jest zakres przyciemnienia 2-3 lub 1-3. Minusem tego typu rozwiązania jest natomiast fakt, iż szkła fotochromowe nie przyciemniają się za szybą samochodu.
Podsumowanie
Okulary z wymiennymi szkłami to ciekawe, praktyczne i uniwersalne rozwiązanie dla osób potrzebujących używać okulary w zróżnicowanym nasłonecznieniu (mocne i średnie słońce) lub jego braku (pochmurna pogoda, mgła, zmierzch). Ich lekka konstrukcja oraz sportowy kształt oprawki zapewnią skuteczną ochronę przed słońcem, a gumowe noski i wstawki w zausznikach sprawią, że okulary będą dobrze się trzymać, co zwiększy wygodę i poprawi jakość użytkowania.
Gryka
Przydalaby sie instrukcja jak je wymieniac.