Gogle do jazdy nocnej - jakie będą najlepsze? 0
Gogle do jazdy nocnej - jakie będą najlepsze?

Wybieramy gogle do jazdy nocnej

Na wstępie zaznaczmy, że pominiemy tu pewne oczywistości jak to, że  gogle narciarskie do jazdy nocnej powinny mieć podwójną szybę i powłokę anti-fog (aby nie parowały), a także posiadać odpowiednie certyfikaty, filtr UV400 i dobrze komponować się z kaskiem. Skupimy się wyłącznie na kolorze szyb i ich przepuszczalności, bo to jest tutaj najistotniejsze. Często bowiem interesuje nas ogólny wygląd gogli, a zapominamy o tym, że nie wszystkie z nich nadają się na określone warunki pogodowe. Jeśli lubimy zjeżdżać na nartach podczas mocno słonecznego dnia warto wówczas zaopatrzyć się w gogle z ciemniejszymi szybami. Niech nam jednak nie przyjdzie do głowy używać ich po zachodzie słońca. Dyskomfort i brak radości z jazdy - gwarantowane. Zatem jakie gogle najlepiej nadają się do jazdy o zmroku? Może rozjaśniające w żółtym kolorze?

Czy żółte i pomarańczowe szyby sprawdzą się do jazdy nocą?

Podczas jazdy nocą i przy sztucznym oświetleniu ważne jest, aby szyby przepuszczały jak najwięcej światła. Zobaczmy, czy żółte lub pomarańczowe soczewki poradzą sobie z tym problemem.

Otóż nie. Mają one zazwyczaj kategorię s1 lub s2. I o ile kategoria s1 jeszcze może w ostateczności dałaby radę z nocnymi warunkami (przepuszcza od 43 do 80% światła), to "dwójka" byłaby już zdecydowanie za ciemna. Kategoria "pierwsza" najlepiej sprawdza się w ciągu dnia przy pochmurnej lub mglistej pogodzie i ewentualnie o zmierzchu, a s2 nadaje się na średnio intensywne światło słoneczne.

Szyby przezroczyste - idealne dla gogli do jazdy po zmroku!

Przeźroczyste szyby gogli to zdecydowanie najlepszy wybór do jazdy nocnej. Mają one bowiem odpowiednią przejrzystość (kategoria 0 - przepuszczalność: od 80 do 100%). Warto zaznaczyć, że zamiennie na tego typu soczewki używa się określenia: transparentne, bezbarwne, clear lub nawet "białe". Nazwa nie jest tutaj tak istotna, co sama kategoria, chociaż oczywiście ułatwia znalezienie odpowiedniego produktu. Zwróć więc zatem uwagę przede wszystkim na to, czy szyby mają kategorię "0" lub s0. Może się bowiem zdarzyć tak, że soczewki będą przezroczyste ale z kategorią s1 (w przypadku gogli Arctica taka wyjątkowa sytuacja występuje w modelu G-111B). Jest to jednak rzadkość. Zazwyczaj szyby przezroczyste mają kategorię "0"

Gogle z kategorią szyby 0 przezroczyste do wieczornej jazdy

Gogle narciarskie do jazdy wieczornej  - przykładowe modele

Zgrabne i wygodne z głębokim wycięciem na nos: Arctica G-102C

Gogle narciarskie do jazdy nocnej

Z szybą mocowaną na magnes, wymienną: Arctica G-105C

Gogle do jazdy nocą

W zestawie jako druga szyba (wymienna):  Zestaw G-113 z szybą przezroczystą

Gogle narciarskie do jazdy po zmroku w zestawie z przezroczystą szybą

 

Jazda na nartach nocą - podsumowanie

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć wybór koloru i kategorii szyb. Oczywiście biorąc pod uwagę indywidualne preferencje, zdarza się że żółte soczewki będą niektórym osobom odpowiadać podczas jazdy nocą, ale są to jednak wyjątkowe sytuacje. Przepuszczalność światła jest niezwykle ważna. Chodzi przede wszystkim o twoje bezpieczeństwo i komfort. Gogle z szybą przezroczystą i kategorią szyb "0" są świetnym rozwiązaniem w trakcie wieczornej jazdy, i warto też wspomnieć, że mogą one także przydać się w ciągu dnia podczas pochmurnej pogody.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl