Gogle fotochromatyczne. Czy warto je kupić? 0
Gogle fotochromatyczne. Czy warto je kupić?

Gogle fotochromatyczne - czym są i czy warto je kupić?

Pewnie nie raz słyszałeś tę nazwę: fotochromy. Co kryje się pod tym pojęciem? Na początek usystematyzujmy samą definicję. Zamiennie można używać określenia: soczewki (szyby, szkła) fotochromatyczne, z filtrem fotochromowym, fotochrom, czy też skrótowo wspomniane już "fotochromy".

W soczewkach okularów lub gogli znajduje się specjalny filtr, który reaguje na stopień natężenia promieniowania  ultrafioletowego (UV). W sytuacji gdy następuje zwiększenie nasłonecznienia soczewki zaczynają się przyciemniać tak, aby słońce mniej raziło nas w oczy. Kiedy światło słoneczne zmniejsza się (np. przy pochmurnej pogodzie) - soczewki rozjaśniają się wracając tym samym do swojej wyjściowej pozycji.

Gogle z szybami fotochromowymi

Różne stopnie przyciemnienia w szybach fotochromowych

Ponieważ w artykule skupiamy się na goglach narciarskich będziemy się tu odnosili wyłącznie do szyb znajdujących się w goglach, a pominiemy soczewki okularowe.

Każda szyba posiada swój określony zakres przyciemnienia. Najczęściej występującym jest przedział 2-3 (określany jako kategoria 2-3, lub przy użyciu symboliki: s2-s3). Można go spotkać np. w goglach Arctica G-102FP . Tego typu rozwiązanie przyda się w warunkach średniego i intensywnego nasłonecznienia.

Gogle fotochromowe z zakresem przyciemnienia szyb 2-3 Gogle Arctica Fotochromatyczne G-102FP

 

Kolejnym popularnym zakresem są stopnie: 2-4. Sprawdzą się idealnie podczas jazdy na lodowcu, w wysokich partiach gór. Kategoria s4 jest bowiem przeznaczona na bardzo intensywne światło słoneczne. Jeśli więc wybierasz się właśnie w takie rejony górskie - rozważ fotochromy 2-4. Przykładowym modelem jest Arctica G-105FP

Gogle fotochromatyczne z kategorią 2-4Gogle fotochromy Arctica z wymienną szybą

 

Jeśli potrzebujesz jaśniejszych szyb z pomocą przyjdzie zakres: 1-2. Tutaj wyjściowa kategoria (s1) przyda się przy mało intensywnym nasłonecznieniu, a przy nieco mocniejszym soczewka przyciemni się do kategorii s2. Takie rozwiązanie zastosowano w modelu Arctica G-107FP

Gogle fotochromatyczne Arctica z kategorią przyciemnienia s1 s2Gogle fotochromowe Arctica G-107FP

 

W modelu G-105 występuje także szara szyba fotochromowa (1-3), którą można kupić oddzielnie lub w zestawie z goglami. Ma ona dość szeroki zakres przyciemnienia, od małego do intensywnego światła słonecznego. Różni się jednak od wyżej wspomnianych szyb tym, że nie posiada polaryzacji.

 

gogle fotochromy 1-3szyba fotochromowa Arctica w zakresie 1-3

Polaryzacja - dodatkowy atut

A skoro o polaryzacji mowa... Bywa, że szyby fotochromowe nie posiadają żadnych innych funkcji. Zdarza się jednak, co jest sporym plusem, że zawierają także filtr polaryzacyjny. I to sprawia, że warto jeszcze bliżej się im przyjrzeć. Dzięki polaryzacji wszelkie nierówności na śniegu, jak np. muldy są dużo lepiej widoczne. Poza tym polaryzacja wyostrza obraz, poprawia widoczność, "ożywia" widziane kolory i, co jest również bardzo istotne - mocno ogranicza różnego rodzaju odblaski świetlne (oślepiające refleksy, lśnienia)

Wybierając gogle fotochromatyczne z polaryzacją mamy zatem dwa ważne atrybuty w jednym: coś co znacznie poprawia komfort samej widoczności (polaryzację) oraz samoistną możliwość dostosowywania się szyb do zmieniających się warunków oświetleniowych (fotochrom).

Większość fotochromowych modeli Arctica posiada jednocześnie polaryzację. Zdarzają się jednak np. szyby wymienne z samym tylko fotochromem.

Gogle polaryzacyjne

Co z bardzo trudnymi warunkami, takimi jak mgła lub śnieżyca. Czy fotochromy sobie poradzą?

Tutaj niestety szyby fotochromatyczne mogą się okazać niewystarczające. O ile modele ze stopniem przyciemnienia (1-2) lub (1-3) będą dobrym rozwiązaniem, o tyle te z wyższym zakresem (2-3) lub (2-4) będą już za ciemne. 

Rozważając gogle fotochromowe (1-2) lub (1-3) zwróć uwagę na to, czy mają one szyby w kolorze szarym, czy żółtym. Jeśli bowiem potrzebujesz rozjaśnienia w żółtym kolorze to taka opcja występuje jedynie w szybie fotochromowej modelu Arctica G-109.

Szyba fotochromowa Arctica G-109

Oczywiście możesz także wybrać inne rozwiązanie - szyby wymienne. Taka możliwość istnieje np. w modelu Arctica G-105FP. Wówczas korzystasz z dwóch par szyb. Fotochromowe zakładasz przy słonecznej pogodzie, a w innych warunkach żółte lub przezroczyste  Przykładowe zestawy:

  Zestaw gogli fotochromowych Arctica z szybą żółtą Gogle fotochromowe Arctica z wymienną szybą transparentną

 

 

Fotochromy - podsumowanie

Gogle fotochromatyczne sprawdzą się w zróżnicowanych warunkach słonecznych. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiedni zakres przyciemnienia, od 1-2, 1-3, poprzez 2-3, a kończąc na 2-4. Te ostatnie jak już wcześniej wspomnieliśmy będą idealne podczas jazdy na lodowcu.

Dzięki polaryzacji (występującej w większości modeli Arctica) widziany obraz będzie wyraźniejszy, a słoneczne odblaski mniej męczące.

W razie zapotrzebowania na wieczorną jazdę przy oświetlonym stoku lub podczas bardzo pochmurnej pogody w sytuacji gdy wolisz żółte rozjaśnienie - możesz wybrać model fotochromowy z wymiennymi szybami, tak abyś mógł zaopatrzyć się w dodatkowe szyby (żółte lub bezbarwne). Wspomnieliśmy o tym przy okazji zestawów gogli G-105FP. Ewentualnie możesz także rozważyć model G-109 z szybą fotochromową 1-3 (również do kupienia w zestawie) jak na poniższym obrazku.

Gogle Arctica G-109 FOTOCHROMOWE

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl